Day One: West Virginia State Wrestling Tournament - WTRF 7 News Sports Weather - Wheeling Steubenville

Day One: West Virginia State Wrestling Tournament

Posted: Updated:
HUNTINGTON, W.Va. (AP) -

Results Thursday from the Class AAA

high school wrestling tournament at the Big Sandy Superstore Arena:

Team Standings

Huntington, 34 points

Parkersburg, 34

Parkersburg South, 33

Washington, 31

Point Pleasant, 27

Ripley, 22.5

Musselman, 20

Wheeling Park, 19

Brooke, 15

Shady Spring, 15

Greenbrier East, 14

Buckhannon-Upshur, 13

Winfield, 12

George Washington, 11

University, 10

Nitro, 8

Morgantown, 8

Cabell Midland, 7.5

John Marshall, 6

Hedgesville, 6

Lewis County, 6

Woodrow Wilson, 6

Spring Valley, 4

Preston, 4

Jefferson, 4

Hurricane, 2

Martinsburg, 2

Capital, 2

Individual Results

First Round

Weight: 106

Logan Ball, Parkersburg South Dec Ryan Keckley, Musselman, 5-0

Jasiel Kinder, Greenbrier East Dec Logan Adkins, Cabell Midland,

10-4 Sam Moore, George Washington Dec Caleb Leslie, Point Pleasant,

8-3 Brandon Tenney, Buckhannon Upshur Dec Tyson Lira, Wheeling

Park, 8-1

Weight: 113

Lance Hill, Parkersburg South Fall Hunter Fischer, Cabell

Midland, 1:00 Jared Morgan, Greenbrier East Dec Ethan Hull,

Buckhannon Upshur, 2-1 Jordan Allen, Huntington T-Fall Nick

Johnson, Parkersburg, 16-0 Dallas Baciak, Wheeling Park Dec Chris

Cochran, Winfield, 9-2 John Raike, Point Pleasant Dec Zach Tubaugh,

John Marshall, 10-3

Weight: 120

Jason West, Parkersburg M-Dec Josh Lilley, Woodrow Wilson, 10-2

Johnny Forren, Shady Spring M-Dec Austin Digiandomenico, Wheeling

Park, 9-1 Johnathan Spence, Huntington T-Fall Caleb Howell, Lewis

County, 16-0 Braidon Knotts, Parkersburg South M-Dec Antonio Jones,

Ripley, 12-0 Tyler Sigler, Washington T-Fall Sky Steadman,

Hurricane, 18-1

Weight: 126

Sam Phillips, Parkersburg Fall Steven Edwards, Washington, 3:24

Lucas Simpkins, Ripley Dec Micah Powell, Point Pleasant, 6-2 Dakota

Linger, Buckhannon Upshur T-Fall Chance Pattison, Brooke, 18-1

Chase Childers, Huntington T-Fall Tyler Kosut, Shady Spring, 17-2

Jensen Lorea, George Washington M-Dec Adam Whitmore, Cabell

Midland, 9-1 Isaiah Hood, University Dec Todd Williams, Musselman,

8-2

Weight: 132

Trapper Hays, Parkersburg Fall Chantz Rankin, Hurricane, 1:09

Casey Mowder, John Marshall Dec Cody Shepherd, Huntington, 7-5

Steve Hite, Hedgesville Dec John Duncan, Shady Spring, 4-2 Kody

Kernan, Musselman Dec Vince Hunt, Riverside, 5-3 Austin Hileman,

Ripley Dec Matt Fair, Buckhannon Upshur, 3-1 Scott Lopez,

University Fall Stevie Porter, Point Pleasant

Weight: 138

Skyler Terrell, Parkersburg Fall Tyler Gilger, Woodrow Wilson,

2:32 Bobby Mitchell, Cabell Midland T-Fall Levi Spickler,

Jefferson, 16-0 Jake Martin, Ripley M-Dec Dylan Hall, John

Marshall, 16-5

Weight: 145

Jonny Davis, Wheeling Park M-Dec John Bryant, Jefferson, 17-5

Josh Hudson, Point Pleasant Dec Chris Shumaker, Oak Hill, 2-1

NaCodie Barrows, Parkersburg M-Dec Iain Feezle, Hampshire, 15-4

Mark Becraft, Washington Dec Dylan Alexander, Parkersburg South,

5-3

Weight: 152

Jake Alexander, Parkersburg South Fall Austin Rutter, Point

Pleasant, 1:01 Seth Cutright, Buckhannon Upshur T-Fall Henry Matos,

Shady Spring, 16-0 Paden Christian, Huntington T-Fall Mo Talafhah,

Parkersburg, 15-0 Cole Williams, Woodrow Wilson Dec Chris Yenchko,

Jefferson, 4-2 Dillon Shaw,, Brooke Dec Timmy Blake, Cabell

Midland, 6-2 Preston Martin, Ripley T-Fall Nick Clevenger,

Hedgesville, 16-0 Jeremy Francis, Hurricane Dec Cody Boles, John

Marshall, 4-2

Weight: 160

Briar Shively, Parkersburg South Fall Justin Burke, Riverside,

1:17 Danny Arndt, Musselman Dec Justin Leggett, Cabell Midland, 4-3

Danny Colby, Wheeling Park Dec Josiah Solak, Greenbrier East, 4-3

Dylan Ceravalo, Washington T-Fall Zach Cooper, Hurricane, 16-1

Weight: 170

Drake Mills, Parkersburg South Fall Matt Puffinberger,

Musselman, 3:58 Davis Solak, Greenbrier East Dec Kyle Fischer,

Spring Valley, 12-9 Kyle Rogers, Lewis County Dec Jacob Wood, John

Marshall, 3-1 Reno Hill, Point Pleasant Def Keeten Asbury, Shady

Spring

Weight: 182

Jared Haught, Parkersburg Fall Carter Capehart, Huntington, 0:24

Brycen Reymond, Point Pleasant M-Dec Aaron Waldron, University,

13-2 Pat Vance, Capital Dec AJ Pierson, Jefferson, 11-5

Weight: 195

Terrance Fanning, Preston Fall Wesley Legg, Oak Hill, 0:29

Gregorio Medina, Ripley Dec Matthew Dixon, Parkersburg South, 4-3

Joey Fernadez, Martinsburg Dec Ryan Walters, Nitro, 6-3 Nathan

Dawson, Brooke M-Dec Joe Sampson, Greenbrier East, 14-5 RJ Wilson,

Washington Dec Aerison Parrish, Huntington, 2-1

Weight: 220

Cullen Ebbert, John Marshall Fall Derek Estep, Musselman, 1:44

Fredrick Roush, Ripley Dec Aric Ooten, Logan, 3-0

Weight: 285

Taylor Ortiz, Morgantown Fall Nick Cunningham, Cabell Midland,

0:45 Jack Skidmore, George Washington Dec Anthony Carter,

Hedgesville, 7-0 Preston Wise, Brooke Dec Toney Kitts, Huntington,

10-8 OT

 

Results Thursday from the Class A-AA

high school wrestling tournament at the Big Sandy Superstore Arena:

Team Standings

Wirt County, 28 points

Independence, 24.5

Clay County, 24.5

North Marion, 24

Greenbrier West, 24

East Fairmont, 22

Keyser, 20

Braxton County, 20

Oak Glen, 18

Wahama, 16

Williamstown, 16

Fairmont Senior, 15.5

Liberty Raleigh, 14

Calhoun, 14

Roane County, 13

Ritchie, 10

Grafton, 10

Cameron, 7

Berkeley Springs, 6

Buffalo, 6

Lincoln, 5

Bluefield, 5

Midland Trail, 5

Petersburg, 4

Robert C. Byrd, 4

Fayetteville, 4

Hebert Hoover, 4

Nicholas County, 3.5

Madonna, 3

Bridgeport, 3

Moorefield, 2

Individual Results

First Round

Weight: 106

Jacob Monn, Ritchie County Fall Mariah Vu, Robert C Byrd, 1:48

Caleb Currence, Greenbrier West Dec Dalton Smith, Williamstown, 7-0

Ethen Whitlock, Keyser Dec Ryan Debee, Oak Glen, 8-5 Riley White,

Roane County Forf Vacant, Vacant Teddy Stover, Independence Fall

Cody Marks, Wirt County, 2:30 Dalton Wood, Cameron Fall Marc

Hedrick, Petersburg, :34 Jack Cummings, Clay Forf Vacant, Vacant

Colin Masters, Fairmont Senior T-Fall Ben King, Berkeley Springs,

23-4

Weight: 113

Danny Wyke, Oak Glen Fall Camren Duncan, Herbert Hoover, 5:12

Bailey Bowles, Fayettewille Fall Ian Nuzum, Philip Barbour, 5:20

Justin Triplett, Clay Fall Evan Gaines, North Marion, :48 Ben

Alderson, Greenbrier West Fall Dalton Owens, Lincoln, 3:10 Cody

Goff, Grafton Fall Trisha Lee, Midland Trail, :31 Christopher Goad,

Calhoun M-Dec James Davis, Ritchie County, 11-0 Will Cox,

Independence M-Dec Hayden Siler, Keyser, 13-3 Cole Moore, Roane

County T-Fall Packee Sacks, East Fairmont, 16-1

Weight: 120

Ryan Elliott, North Marion Fall Michael Trotter, Independence,

:56 Cam Moore, Roane County T-Fall Hobie Tomes, Liberty Harrison,

20-3 Tristen Harvey, Liberty Raleigh Fall Levi Helmick, Fairmont

Senior, 1:37 Zack Ahart, Clay T-Fall Alex West, Lincoln, 16-1 Jon

Cain, Wirt County Fall Carter Householder, Bridgeport, 2:40 Josh

Cornell, Oak Glen M-Dec Chris Patton, Greenbrier West, 12-3 AJ

Adkins, Braxton Co Fall Justin Duncan, Herbert Hoover, 1:32 Devon

Steele, Midland Trail Dec Jeremy Moore, East Fairmont, 9-7

Weight: 126

Kyle Mack, Oak Glen Fall Malek Musser, Petersburg, :20 Tyler

Cheuvront, Wirt County Fall Troy Farrell, Fayettewille, :56 Garrett

Crites, Keyser Fall Kyle Schlieper, Cameron, 1:29 Casey Ritchie,

Calhoun Fall Tyler Brooks, Bluefield, 1:55 Randall Robie, Wahama

Dec Jordan Grimmet, Greenbrier West, 6-5 Ryan Arnett, North Marion

Dec Cory Stearns, Liberty Harrison, 7-6 Dalton George, Williamstown

Fall Chad Cogar, Webster County, 2:39 Brody Nesselrotte, East

Fairmont Fall Billy Wilson, Berkeley Springs, 2:38

Weight: 132

Austin Stanley, North Marion Fall Austin Raines, Williamstown,

:27 Beau Horner, Keyser Fall Ken Ladadwa, Richwood, :37 Hagan Root,

Wirt County Fall Joe Henthorn, Tyler Consolidated, 3:10 Colton

Ward, Independence T-Fall Cody Scheveraunt, Lincoln, 18-1 James

Acord, Braxton Co Fall Sam Kelley, Webster County, :17 Avery

Flowers, Oak Glen M-Dec Levi Gordan, Calhoun, 13-3 Dustin Yoakum,

Greenbrier West Fall Issac Martin, Petersburg, 1:24 Alex Suite,

Clay Fall Andrew Davis, Ritchie County, 3:50

Weight: 138

Nick Tice, Oak Glen Fall Matt Moore, Nicholas County, 3:24 Cole

Ritchie, Calhoun M-Dec Josh Capps, Berkeley Springs, 14-2 Chris

Clark, Independence Def Colton Moats, Clay-Battelle Mitchell

Schoolcraft, Clay Dec Briar Hickman, Grafton, 9-3 Jake Linville,

Wirt County Fall TJ Whetzel, Keyser, 3:49 Alex Martonosi, North

Marion Fall Jacob Boyse, Wyoming East, 3:40 Bryson Dennison,

Braxton Co Fall Logan Lindsey, Williamstown, 1:22 Cody Clifton,

Liberty Raleigh Dec Dalton Michael, East Fairmont, 5-1

Weight: 145

Anthony Alvaro, Fairmont Senior Fall CJ Capps, Berkeley Springs,

1:11 Jordan Tincher, Greenbrier West M-Dec Nick Lane, Sissonwille,

13-5 Alex Robinson, Lincoln M-Dec Patrick Arneault, Oak Glen, 12-4

Cody Ferguson, Wirt County Fall Nick Carlile, Webster County, 3:50

Dustin Justice, Independence M-Dec Austin Dobbins, Clay, 18-8

Dillon Blake, Cameron M-Dec Cody Whitlock, Keyser, 9-0 Jake

Tracewell, Williamstown Fall Logan Brown, Richwood, 1:40 Cam

Stewart, East Fairmont Fall Gino Alonge, Bridgeport, :51

Weight: 152

Garrett Hypes, Madonna M-Dec David Overbay, Calhoun, 8-0 Thorn

Simon, Braxton Co Fall Tracey Lovins, Fayettewille, :48 Ricky

Ahart, Clay M-Dec Gavin Barker, North Marion, 9-0 RJ Elam, Liberty

Raleigh Dec Spencer Harlow, Notre Dame, 10-3 Tyler Moore, Grafton

Dec Brad Shirley, Wyoming East, 4-0 Luke Scott, Roane County Dec

Ivan Hall, Cameron, 8-6 OT Malik Boatwright, Greenbrier West M-Dec

Josh Dottillis, Lincoln, 21-8 Austin Cottrell, Wirt County Dec

Tyron Lodge, Fairmont Senior, 3-1 OT

Weight: 160

Alex Daniels, Independence Dec Devin Starcher, Cameron, 7-3

Tyler Stewart, Clay Fall James Bell, Philip Barbour, 1:18 Marquise

Frazier, Greenbrier West Fall Gage Deem, Magnolia, 4:32 Lee

Helmick, Braxton Co Fall Joe Copley, Roane County, 3:59 Kane Roush,

Wahama Fall Samuel Kesner, Moorefield, 1:56 Brandon Eldridge,

Bluefield M-Dec Michael Parker, Fairmont Senior, 12-0 Jacob

Mellott, Keyser Dec Austin Satterfield, Calhoun, 6-0 Matthew

Bailey, Liberty Raleigh Dec Brodie Bittinger, Oak Glen, 4-3

Weight: 170

Cole Valentine, East Fairmont Fall Braxton Lewis, Frankfort,

1:40 Jake Tyler, Nicholas County T-Fall Patrick Berry, Ravenswood,

15-0 Cody Rodeheaver, Keyser Fall Noah Flowers, Oak Glen, :09

Crandale Neal, Wahama Fall Trey Williams, Independence, 3:52 Tyler

Parker, Greenbrier West Fall Tyler Hammack, Roane County, :34 Tyler

Rohrbaugh, Petersburg Fall Mike Houser, St. Marys, 3:54 David

Hastings, Williamstown Fall Hunter Pullens, Fayettewille, :37

Anthony Tiano, North Marion Dec Dak Bramer, Notre Dame, 6-5

Weight: 182

Garrett Onderko, East Fairmont Fall Rick Wiseman, Clay, 2:39 Wil

Schoonover, Moorefield Dec Jacob Summe, Wyoming East, 8-2 Coton

Neal, Wahama Dec Denzel Pitts, Fairmont Senior, 9-6 Austin Weaver,

Lincoln Dec Drew Hicks, Nicholas County, 7-1 Cameron Stanley,

Bridgeport M-Dec Thomas Williams, Independence, 9-1 Brad Riddle,

Ritchie County Dec Walker Siers, Wirt County, 7-1 Ethan Barker,

Midland Trail M-Dec Max Redman, Keyser, 11-3 Tyler Arnett, North

Marion Fall Brady Dye, Herbert Hoover, 3:42

Weight: 195

Jesse Roman, East Fairmont Fall River Pullens, Fayettewille, :29

Kyle Frazier, Buffalo Fall Travis Pomp, Philip Barbour, 3:07 Dylon

McBride, Independence M-Dec Waylon Miller, Cameron, 10-2 Kyle

Shambaugh, Berkeley Springs Dec Caleb Ferguson, Wirt County, 6-0

Demetrius Serevicz, Wahama Fall Brandon Raynor, Braxton Co, 1:49

Jaron Summers, Fairmont Senior Fall Tristen Kessler, Greenbrier

West, 1:56 Derek Wilt, Keyser Fall Scott Gibson, Roane County, 1:50

Jared Wright, Magnolia M-Dec Shawn Pennington, Bluefield, 15-4

Weight: 220

Vincent Delligatti, Fairmont Senior Fall Ronnie Weaver, Liberty

Harrison, :23 Ryan White, Buffalo Dec Cody Loudermilk, Greenbrier

West, 3-2 Matt Parkinson, Berkeley Springs Fall Tyler Baker,

Magnolia, :29 Dylan Pickrell, Wirt County Fall Trenton Hayes,

Webster County, 3:28 Julius Thomas, Bluefield Dec Wyatt Dawson,

Clay, 5-0 Alec Moscufo, North Marion Fall Josh Napier, Keyser, 2:21

Zane Weese, Herbert Hoover Fall Jacob Shewsbury, Independence, 5:15

Josh Hart, Ritchie County Fall Noah Markley, Bridgeport, 4:00

Weight: 285

Logan Bowman, East Fairmont Dec Richard Woods, Herbert Hoover,

10-4 Ryan Helmick, Grafton Fall Zach Johnson, Greenbrier West, 4:28

Andrew Satterfield, Calhoun Fall Seth Smith, Ritchie County, 2:39

Zach Fleshman, Independence Dec Ryan Moore, Liberty Harrison, 4-2

Isaiah Holyfield, Robert C Byrd Fall Cody Gore, Bluefield, 1:11

Alex Rauch, Williamstown Fall Brent Barber, Fairmont Senior, 1:46

Donovan Vance, Liberty Raleigh Fall Brennan Yeater, Bridgeport, :25

Skyler Snyder, Wirt County Dec Justin ODell, North Marion, 6-2

 

(Copyright 2013 by The Associated Press. All Rights Reserved.)