Oscars Nominations Revealed: Complete List of Nominees

Archives
6450567_G_645056771

Nominations for the 87th annual Academy Awards were announced Thursday. “Bridman” and “The Grand Budapest Hotel” lead the race with nine nominations each, including Best Picture.

Winners of this year’s Oscars will be revealed Sunday, Feb. 22, 2015 at Dolby Theatre at Hollywood & Highland Center in Hollywood. The show will be hosted by Neil Patrick Harris.

87th annual Academy Awards nominations:

Best Picture:
“American Sniper”
“Birdman”
“Boyhood”
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Selma”
“The Theory of Everything”
“Whiplash”

Best Actor:
Steve Carell, “Foxcatcher”
Bradley Cooper, “American Sniper”
Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”
Michael Keaton, “Birdman”
Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”

Best Actress:
Marion Cotillard, “Two Days, One Night”
Felicity Jones, ‘The Theory of Everything”
Julianne Moore, “Still Alice”
Rosamund Pike, “Gone Girl”
Reese Witherspoon, “Wild”

Best Supporting Actor:
Robert Duvall, “The Judge”
Ethan Hawke, “Boyhood”
Edward Norton, “Birdman”
Mark Ruffalo, “Foxcatcher”
J.K. Simmons, “Whiplash”

Best Supporting Actress:
Patricia Arquette, “Boyhood”
Laura Dern, “Wild”
Keira Knightley, “The Imitation Game”
Emma Stone, “Birdman”
Meryl Streep, “Into the Woods”

Best Director:
Richard Linklater, “Boyhood”
Alejandro González Iñárritu, “Birdman”
Bennett Miller, “Foxcatcher”
Wes Anderson, “The Grand Budapest Hotel”
Morten Tyldum, “The Imitation Game”

Best Foreign Language Film:
“Wild Tales,” (Argentina), Damián Szifrón, director
“Tangerines” (Estonia), Zaza Urushadze, director
“Timbuktu” (Mauritania), Abderrahmane Sissako, director
“Ida” (Poland), Pawel Pawlikowski, director
“Leviathan” (Russia), Andrey Zvyagintsev, director

Best Screenplay (Adaptation):
“American Sniper”
“The Imitation Game”
“Inherent Vice”
“The Theory of Everything”
“Whiplash”

Best Screenplay (Original):
“Birdman”
“Boyhood”
“Foxcatcher”
“The Grand Budapest Hotel”
“Nightcrawler”

Best Cinematography:
Emmanuel Lubezki, “Birdman”
Robert D. Yeoman, “The Grand Budapest Hotel”
Ryszard Lenczewski and Lukasz Zal, “Ida”
Dick Pope, “Mr. Turner”
Roger Deakins, “Unbroken”

Best Costume Design:
“The Grand Budapest Hotel”
“Inherent Vice”
“Into the Woods”
“Maleficent”
“Mr. Turner”

Best Makeup and Hairstyling:
“Foxcatcher”
“The Grand Budapest Hotel”
“Guardians of the Galaxy”

Best Original Score:
Alexandre Desplat, “The Grand Budapest Hotel”
Alexandre Desplat, “The Imitation Game”
Hans Zimmer, “Interstellar”
Gary Yershon, “Mr. Turner”
Johann Johannsson, “The Theory of Everything”

Best Animated Feature Film:
“Big Hero 6”
“The Boxtrolls”
“How to Train Your Dragon 2”
“Song of the Sea”
“The Tale of the Princess Kaguya”

Best Documentary Feature:
“CitizenFour”
“Finding Vivian Maier”
“Last Days in Vietnam”
“The Salt of the Earth”
“Virunga”

Best Documentary Short Subject:
“Crisis Hotline: Veterans Press 1,” Perry Films
“Joanna,” Wajda Studio
“Our Curse,” Warsaw Film School
“The Reaper (La Parka),” Centro de Capacitación Cinematográfica
“White Earth,” Weary Traveler

Best Film Editing:
Joel Cox & Gary Roach, “American Sniper”
Sandra Adair, “Boyhood”
Barney Pilling, “The Grand Budapest Hotel
William Goldenberg, “The Imitation Game”
Tom Cross, “Whiplash”

Best Original Song:
“Lost Stars” from Begin Again
“I’m Not Gonna Miss You” from “Glen Campbell: I’ll Be Me”
“Everything Is Awesome” from “The Lego Movie”?
“Glory” from “Selma”
“Grateful” from “Beyond the Lights”

Best Production Design:
“The Grand Budapest Hotel”
“The Imitation Game”
“Interstellar”
“Into the Woods”
“Mr. Turner”

Best Animated Short Film:
“The Bigger Picture,” Daisy Jacobs, director, and Christopher Hees, producer (National Film and Television School)
“The Dam Keeper,” Robert Kondo and Dice Tsutsumi, directors (Tonko House)
“Feast,” Patrick Osborne, director, and Kristina Reed, producer (Walt Disney Animation Studios)
“Me and My Moulton,” Torill Kove, director (Mikrofilm in co-production with the National Film Board of Canada)
“A Single Life,” Joris Oprins, director (Job, Joris & Marieke)

Best Live Action Short Film:
“Aya,” Oded Binnun and Mihal Brezis, directors
“Boogaloo and Graham,” Michael Lennox, director, and Ronan Blaney, writer
“Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak),” Hu Wei, director, and Julien Féret, producer
“Parvaneh,” Talkhon Hamzavi, director, and Stefan Eichenberger, producer
“The Phone Call,” Mat Kirkby, director, and James Lucas, writer

Best Sound Editing:
“American Sniper” 
“Birdman”
“The Hobbit: The Battle of the Five Armies”
“Interstellar”
“Unbroken”

Best Sound Mixing:
“American Sniper”
“Birdman”
“Interstellar”
“Unbroken”
“Whiplash”

Best Visual Effects:
“Captain America: The Winter Soldier”
“Dawn of the Planet of the Apes”
“Guardians of the Galaxy”
“Interstellar”

“X-Men: Days of Future Past”

Copyright 2020 Nexstar Broadcasting, Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

video

More Video

Ohio Lottery

Don't Miss

Trending Stories

More Top News

WTRF 7News Twitter